Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μίλτος Τεντόγλου με 8,48 μέτρα στο τελικό του άλματος εις μήκος στους Ολυμπιακούς Αγώνες- Παρίσι 2024

Μαζί με τον

«θρυλικό» Καρλ Λιούις

είναι οι δύο άλτες με

δύο συνεχόμενα χρυσά μετάλλια

σε Ολυμπιακούς Αγώνες

To-chryso-metallio-katektise-o-Mlltos-Tentoglou-me-8-48-metra - sto-teliko-tou-almatos-eis-mikos-stous-Olympiaskous-Agones-Parisi-2024

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Έλληνας πρωταθλητής,  Μίλτος Τεντόγλου με  8.48  μέτρα στον τελικό του άλματος εις μήκος την Τρίτη 6 Αυγούστου 2024 στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Φωτογραφία: Από Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=131392125

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Έλληνας πρωταθλητής,  Μίλτος Τεντόγλου με  8,48  μέτρα στον τελικό του άλματος εις μήκος την Τρίτη 6 Αυγούστου 2024 στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Ο Έλληνας πρωταθλητής μαζί με τον «θρυλικό» Καρλ Λιούις συγκαταλέγεται ήδη στους δύο «μύθους» του αγωνίσματος του άλματος εις μήκος, αφού αμφότεροι πήραν δύο συνεχόμενα χρυσά μετάλλια σε ένα τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων!

Με σταθερά

μεγάλα άλματα

στο τελικό

Ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε σταθερά «μεγάλα» άλματα, ήτοι 8,27 μέτρα στο 1ο άλμα, στα 8,48 μέτρα στο 2ο άλμα, στα 8,24 μέτρα στο 3ο άλμα, στα 8,36 μέτρα στο 4ο άλμα και στα 8,31 μέτρα στο 5ο άλμα, ενώ ήταν άκυρος στο 6ο άλμα, όταν ήδη είχε κριθεί η κατάταξη των Ολυμπιονικών στο τελικό του άλματος εις μήκος!

Δεύτερος ήταν ο Γουέϊν Πίνοκ από τη Τζαμάϊκα με άλμα στα 8,36 μέτρα και ο οποίος απέσπασε το ασημένιο μετάλλιο. Τρίτος ήταν ο Ματία Φουρλάνι από την Ιταλία με άλμα στα 8,34 μέτρα και ο οποίος πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Οι δηλώσεις

του δις «Χρυσού»

Έλληνα Ολυμπιονίκη

Ο δις «χρυσός» Έλληνας Ολυμπιονίκης προέβη σε δηλώσεις προς την Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση (ΕΡΤ) και ανέφερε ότι: «ήθελε το κάτι παραπάνω, αλλά είναι ευχαριστημένος με τα 8,48 μέτρα». Επίσης, εξήγησε ότι μετά από το τελικό του άλματος εις μήκος είπε προς τον προπονητή του, τον Γιώργο Πομάσκι πως «σήμερα δεν ήμουν καλός» και εκείνος του απάντησε: «Δε πειράζει, το πήραμε».

Ακόμη, ο Μίλτος Τεντόγλου επισήμανε πως χρειάζεται να έχεις και λίγο τύχη για να κερδίσεις ένα μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες και παρέθεσε παραδείγματα παγκοσμίων πρωταθλητών, που δε μπόρεσαν για διάφορους λόγους να φτάσουν στο στόχο αυτό.

Τέλος, εξήγησε πως ο κάθε αγώνας είναι διαφορετικός, το κάθε στάδιο είναι διαφορετικό και η κάθε ημέρα είναι διαφορετική, ενώ διηγήθηκε ότι ο ίδιος προετοιμάζεται διανοητικά σκεπτόμενος την οποιοδήποτε λεπτομέρεια ακόμα και το πιο αρνητικό, που μπορεί να προκύψει.