H Ολλανδία νίκησε την Τουρκία με 2-1 και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Εuro 2024

H Τουρκία

«έχασε»

πολύ μεγάλες ευκαιρίες

για να ισοφαρίσει το ματς

i-ollandia-nikise-me-2-1-tin-Tourkia-kai-prokrithike-ston-imiteliko-tou-Euro-2024

Μέσα σε ένα 6λεπτο έκανε την ανατροπή η Ολλανδία νικώντας με 2-1 (Στέφαν Ντε Βρι 70’, Μερτ Μουλντούρ 76’ αυτογκόλ- Σαμέτ Ακαϊντίν 35’) την Τουρκία το Σάββατο 6 Ιουλίου στο προημιτελικό του Εuro 2024 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου και προκρίθηκε στον ημιτελικό, στον οποίο θα «βρεθεί» αντιμέτωπη με την Αγγλία. Φωτογραφία από chandan bagh από το Pixabay

Πρόκριση

μέσω ποιοτικών μονάδων

για τους Ολλανδούς

Πραγματικά τα «χρειάστηκαν» οι Ολλανδοί ποδοσφαιριστές απέναντι στους πολύ δυναμικούς αντιπάλους τους, αλλά η ικανότητα των μονάδων που διαθέτουν, τους έδωσε το «εισιτήριο» για τον ημιτελικό.

Στο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε μια πολύ κακή εμφάνιση η Ολλανδία, με αποτέλεσμα να είναι καλύτερη η Τουρκία στον αγωνιστικό χώρο και η οποία δε «σταμάτησε» να επιζητά το δεύτερο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε βελτιωμένη η ομάδα της «χώρας της τουλίπας», η οποία «έβαλε» τη μπάλα στο χορτάρι και της οποίας οι ποδοσφαιριστές άρχισαν να ανταλλάσσουν πάσες με τη μία.

Κατόπιν, χάρις στις παραστάσεις, τις οποίες έχουν οι παίκτες της Ολλανδίας από τα ποιοτικά πρωταθλήματα, που συμμετέχουν  οι ίδιοι μαζί με τις ατομικές ικανότητές τους  έθεσαν τη «βάση» της πρόκρισης στον ημιτελικό,  ανατρέποντας το σκορ υπέρ τους.

Σημειωτέον ότι στο τελευταίο 8λεπτο του ματς  απώλεσε η Τουρκία μεγάλες και μοναδικές ευκαιρίες  για την ισοφάριση, αλλά η Ολλανδέζικη άμυνα «βάσταξε» με «νύχια και με δόντια» στις επιθέσεις, που «εξαπέλυσε» κατά ριπάς η Τουρκία.

Πολύ καλό ματς

από την Τουρκία

Καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση η Τουρκία, αλλά ηττήθηκε από τις ποιοτικές ομάδες των Ολλανδών. Ενδεχόμενα, ίσως έπρεπε να προβεί σε μια πιο αμυντική διαχείριση του ματς στο 2ο ημίχρονο κι όταν ήταν μπροστά στο σκορ.

Παρόλα αυτά «έπαιξε» επιθετικό ποδόσφαιρο στο περισσότερο χρονικό διάστημα και η απώλεια των μεγάλων ευκαιριών ίσως να οφείλεται στο γεγονός ότι πολλοί από τους ποδοσφαιριστές της, δε διαθέτουν τις παραστάσεις από τα μεγάλα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, που διέθεταν οι αντίπαλοί τους.

Ωστόσο, σήμερα διαθέτει μια νέα «γενιά» ποδοσφαιριστών, οι οποίοι έχουν τις δυνατότητες να «αφήσουν το αποτύπωμά τους» στο διεθνές ποδόσφαιρο, αρκεί να πλαισιωθούν με έμπειρους παίκτες, οι  οποίοι μέσω της συμμετοχής θα πρέπει να «αποκτήσουν» παραστάσεις από τα ποιοτικά Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Σε ότι αφορά για το κοντινό μέλλον φάνηκε πως η Τουρκία έχει τις δυνατότητες για πρόκριση στο Μουντιάλ 2026, που θα γίνει στον Καναδά, στο Μεξικό και στις ΗΠΑ, αρκεί να έχει την ίδια υψηλή απόδοση, την οποία είχε στο προημιτελικό του 17ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου στη Γερμανία.

Και τώρα οι δύο τους

Μετά από το συγκεκριμένο αποτέλεσμα θα αναμετρηθούν η Αγγλία με την Ολλανδία στον ημιτελικό του Euro 2024 που θα γίνει στις 10 το βράδυ της Τετάρτης 10 Ιουλίου στο στάδιο BVB του Ντόρτμουντ, όπου δύο μεγάλες ομάδες και σχολές ποδοσφαίρου θα διεκδικήσουν το εισιτήριο για το τελικό.