Αργυρός Παραολυμπιονίκης για 3η φορά ο Θανάσης Κωνσταντινίδης στο στίβο στο Παρίσι!

πραγματοποίησε

μεγάλο ατομικό ρεκόρ

με 38,65 μέτρα στη κορίνα!

Argyros-paraolympionikis-gia-3i-fora-o-thanasis-Konstantinides

Είναι η 3η συνεχόμενη φορά, που ο Θανάσης Κωνσταντινίδης παίρνει το αργυρό μετάλλιο στο αγώνισμα της κορίνας σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, γράφοντας έτσι το όνομά του στο «βιβλίο  των θρύλων» του στίβου.Φωτογραφίες: ©Νίκος Καρανικόλας -Παύλος Παπαδόπουλος – SportsimagesParalympic.gr

«Μηδένα προ του τέλους μακάριζε». Η ρήση ταιριάζει απόλυτα στη μεγαλειώδη προσπάθεια που κατέβαλε ο  54χρονος Έλληνας πρωταθλητής, Θανάσης Κωνσταντινίδης το βράδυ του Σαββάτου 31 Αυγούστου 2024 στο Σταντ Ντε Φρανς, όπου στη 6η βολή έριξε τη κορίνα στα 38,65 μέτρα και κέρδισε πανάξια το αργυρό μετάλλιο της κατηγορίας F32 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού!

Για 3η

συνεχόμενη φορά

παραολυμπιονίκης!

Μάλιστα, είναι η 3η συνεχόμενη φορά, που ο Θανάσης Κωνσταντινίδης παίρνει το αργυρό μετάλλιο στο αγώνισμα της κορίνας σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, γράφοντας έτσι το όνομά του στο «βιβλίο  των θρύλων» του στίβου.

Ένας τελικός

«γεμάτος σασπένς»

«Γεμάτος σασπένς» ήταν ο τελικός της κορίνας της κατηγορίας F32, αφού ο 54χρονος πρωταθλητής «στόχευε» στο μετάλλιο και στις πέντε πρώτες βολές, στις οποίες σημείωσε κατά σειρά 36,85 – 36,88 – 37,78 – 35,14 και 37.62 μέτρα.

Όλα γι’ αυτόν κρίθηκαν στη 6η και τελευταία προσπάθεια κατά τη διάρκεια της οποίας υπέρβαλε εαυτόν ο Θανάσης Κωνσταντινίδης ρίχνοντας τη κορίνα στα 38,65 μέτρα και με αυτή τη βολή μπόρεσε να υπερκεράσει τους Αλγερινούς, Αχμέντ Μεχιντέμπ (38.61μέτρα) και Γουαλίντ Φερχά (37,99 μέτρα). Το αποτέλεσμα εκ της μεγάλης βολής ήταν να καταταγεί δεύτερος ο Έλληνας πρωταθλητής και να κερδίσει το αργυρό μετάλλιο!

Το χρυσό μετάλλιο

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος, Αλεξέι Τσούρκιν με βολή στα 40,33 μέτρα και ο οποίος έλαβε μέρος ως ανεξάρτητος στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Πέμπτος παραολυμπιονίκης στο ίδιο αγώνισμα ήταν ο Λάζαρος Στεφανίδης με βολή στα 36,87 μέτρα, ενώ 9ος κατετάγη ο Δημήτρης Ζησίδης με βολή στα 23,90 μέτρα, με αποτέλεσμα η Ελλάδα να συμπεριλάβει συνολικά τρεις αθλητές ανάμεσα στους 9 καλύτερους ανά το κόσμο στη κορίνα!

Το αργυρό μετάλλιο του Θανάση Κωνσταντινίδη είναι το 4ο συνολικά, που κερδίζει η Ελλάδα στις τρεις πρώτες ημέρες των Παραολυμπιακών αγώνων – Παρίσι 2024, αφού ήδη «μετρά» δύο αργυρά μετάλλια στο στίβο και ισάριθμα χάλκινα στο ταεκβοντό!