Ανάλυση των τριών αγώνων της Τρίτης 25 Ιουλίου 2023 στο Μουντιάλ Γυναικών 2023

Κολομβία-Νότια Κορέα 2-0

Νέα Ζηλανδία-Φιλιππίνες 0-1

Ελβετία – Νορβηγία 0-0

«Άνετα» νίκησε η Κολομβία με 2-0 τη Νότια Κορέα. Η Καταλίνα Ούσμε (εικόνα) πέτυχε στο 30ο λεπτό το πρώτο γκολ με πέναλτι. Φωτογραφία: By Carlos Figueroa Rojas – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79115015

«Άνετα» νίκησε η Κολομβία με 2-0 τη Νότια Κορέα,ενώ οι Φιλιππίνες «έβαλαν φωτιά» στον 1ο όμιλο του Μουντιάλ Γυναικών 2023 πετυχαίνοντας μια ιστορική νίκη με 0-1 σε βάρος της οικοδέσποινας, Νέας Ζηλανδίας, ενώ οι Ελβετία- Νορβηγία έμειναν στο 0-0 στο άλλο παιχνίδι του ίδιου γκρουπ. Ενδιαφέροντες και αγωνιώδες ήταν οι αγώνες , που  διεξήχθησαν την Τρίτη 25 Ιουλίου 2023 για το Μουντιάλ Γυναικών 2023, που διεξάγεται στα γήπεδα ποδοσφαίρου της Νέας Ζηλανδίας και της Αυστραλίας. Ας τους δούμε αναλυτικά:

Ανώτερη ήταν

η Κολομβία

Ανώτερη αγωνιστικά εμφανίστηκε η Κολομβία απέναντι στη Νότια Κορέα στον αγώνα του 8ου ομίλου του Μουντιάλ Γυναικών, που διεξήχθη την Τρίτη 25 Ιουλίου 2023 στο Ποδοσφαιρικό Στάδιο του Σίδνεϋ.

Οι Κολομβιανές επικράτησαν άνετα με 2-0 επί των αντιπάλων τους, ένα σκορ το οποίο διαμορφώθηκε μόλις στο πρώτο ημίχρονο χάρις  τα γκολ της Καταλίνα Ούσμε στο 30ο λεπτό ( πέναλτι) και της Λίντα Καϊσέδο με σουτ στο 39ο λεπτό. Η δεύτερη σκόρερ της Κολομβίας, Λίντα Καϊσέδο έδωσε με αυτό τον τρόπο και ένα μήνυμα ζωής κι ελπίδας, αφού στάθηκε ξανά στα πόδια της και επέζησε εκ της επάρατης νόσου!

Λίγα πράγματα

από τις

Νοτιοκορεάτισσες

Δεν έδειξαν πολλά πράγματα οι Νοτιοκορεάτισσες μέσα στο γήπεδο, όπου φάνηκε ξεκάθαρα πως έχουν «θέματα» στην άμυνα και ιδιαίτερα στη θέση της τερματοφύλακα. Ο επόμενος αγώνας  με το Μαρόκο είναι το «μεγάλο στοίχημα» γι’ αυτές, αφού θα θέλουν μόνο τη νίκη για να ελπίζουν σε πρόκριση. Η κατάταξη μέχρι και στιγμής στον 8ο όμιλο έχει ως εξής:

Η κατάταξη

του 8ου Ομίλου

1.Γερμανία3 βαθμοί
2.Κολομβία 3 βαθμοί
3.Νότια Κορέα 0 βαθμοί
4.Μαρόκο 0 βαθμοί
jpeg-optimizer_analisi-ton-3-agonon-tis-tritis-25-Iouliou-sto-Mundial-ginaikon-2023 2

Η Ελβετία και η Νορβηγία «έμειναν στο μηδέν» στο ματς για τον ίδιο όμιλο (τον 1ο), που έγινε την Τρίτη 25 Ιουλίου 2023 στο Στάδιο Γουαϊκάτο του Χάμιλτον της Νέας Ζηλανδίας. Φωτογραφία από Alexander Fox | PlaNet Fox από το Pixabay

Το «Μπαμ»

Το μεγάλο «Μπαμ» έγινε την ίδια ημέρα στο Περιφερειακό Στάδιο του Ουέλιγκτον, όπου μια από τις αμφιτρύωνες του Μουντιάλ Γυναικών 2023, Νέα Ζηλανδία έχασε με 0-1 από τις Φιλιππίνες με το γκολ της Σαρίνα Μπόλντεν στο 24ο λεπτό!

Οι Φιλιππίνες παρουσιάστηκαν οργανωμένες αυτή τη φορά και αναπτύχθηκαν με αντεπιθέσεις, ενώ έδειξαν ιδιαίτερη προσήλωση στην άμυνα. Το αποτέλεσμα δικαίωσε τις παίκτριες της, που πέτυχαν τη πρώτη νίκη  και μάλιστα μόλις στη πρώτη εμφάνισή τους, σε ένα Μουντιάλ και έχουν το δικαίωμα να ονειρεύονται τη πρόκριση στο επόμενο ματς με τη Νορβηγία.

Σε τεντωμένο σκοινί

«βαδίζει»

η Νέα Ζηλανδία

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα «βαδίζει» πλέον η Νέα Ζηλανδία, αφού θέλει τη νίκη απέναντι στο επόμενο ματς απέναντι στην Ελβετία, για είναι σίγουρη  κατά 100% ότι θα  προκριθεί στα νοκ άουτ ματς της τελικής φάσης της διοργάνωσης.

Δεν αρκεί η Νέα Ζηλανδία να έχει την υπεροχή ή να χάνει ευκαιρίες, αλλά θα πρέπει να είναι ξεκάθαρα αποτελεσματική αν θέλει να προκριθεί, αφού τώρα με τη τεχνολογία του VAR «μετράνε τα πάντα» στην επίτευξη ενός γκολ.

Ελβετία  και Νορβηγία

«έμειναν στο μηδέν»

Η Ελβετία και η Νορβηγία  «έμειναν στο μηδέν» στο ματς για τον ίδιο όμιλο (τον 1ο), που έγινε την Τρίτη 25 Ιουλίου 2023 στο  Στάδιο Γουαϊκάτο του Χάμιλτον της Νέας  Ζηλανδίας. Η Νορβηγία ήταν πιο επιθετική από την Ελβετία, αλλά δείχνει ξεκάθαρα πως αντιμετωπίζει επιθετικό πρόβλημα και θέλει απαραίτητα τη νίκη με τις Φιλιππίνες για να έχει ελπίδες πρόκρισης.  Μετά από αυτά τα αποτελέσματα η μέχρι και στιγμής κατάταξη στον 1ο όμιλο έχει ως εξής: